Për ne

logo

Përmbajtja e faqës

Mesazhi i Kryetarit të JAAK

Me rastin e themelimit të Shoqatës JICA Asociacioni i Kosoves, në emër të të gjithë pjesëmarrësve që kanë mbajt trajnime në qytetet e ndryshme të Japonisë,  përfitoi nga rasti të falemnderoi Qeverinë Japoneze dhe JICA që kanë mundësuar që një numër i madhë i zyrtarëve qeveritar dhe të institucioneve tjera të Kosovës të trajnohen në fusha të ndryshme, por gjithashtu edhe për mbështetjen financiare, që e ka dhënë dhe po e jep Qeveria Japoneze, për zhvillimin e Republikës së Kosovës, duke ndihmuar në përmirësimin e cilësisë së jetës së popullatës në Kosovë.
Përvojat e fituara nga këto trajnime, kanë shtuar bagazhin e njohurive tona dhe të cilën ekspertizë, pas këthimit nga Japonia po mundohemi që ta implementojmë në vendin tonë. Me themelimin e kësaj shoqate po na hapen rrugë të reja për zhvillim të projekteve, realizimi i të cilëve do të jetë në  funksion të zhvillimit të qëndrueshëm dhe afat-gjatë të Republikës së Kosovës.

Nezakete  Hakaj, Kryetare e JAAK
Prishtinë, 01.04.2010

Objektivat

  • Ruajtja dhe forcimi i marrëdhënieve të miqësisë dhe mirëkuptimit të ndërsjellë midis anëtarëve të Shoqatës.
  • Mbështetja në zhvillimin ekonomik, shoqëror dhe kulturor të vendit, përmes studimeve të vazhdueshme në teknologji dhe në fusha të tjera të udhëhequra nga anëtarët.
  • Vendosja e kontakteve me shoqatat e ngjashme në të gjithë botën dhe mbështetje në bashkëpunim dhe shkëmbim të përvojës me këto shoqata.
  • Bashkëpunimi me instruktorët e institucioneve japoneze, roli i të cilëve është të jap këshilla teknike, që janë të mirëpritura nga Asociacionet dhe mbështetje në zhvillimin e programeve, në Republikën e Kosovës.


Bordi i JAAK:


Anëtarët e JAAK:

  1. Agim Millaku, amillaku@hotmail.com
  2. Albana Beka, albana_b@hotmail.com
  3. Arta Uka, artauka@gmail.com
  4. Azra Krasniqi, azrakrasniqi@gmail.com
  5. Anita Sadikaj, anita.sadikaj@hotmail.com
  6. Burim R. Krasniqi, burimi2001@hotmail.com
  7. Burim Asllani, b.asllani@trepca-akp.com
  8. Bedri Zymeri, bedrizymeri@bqk-kos.org
  9. Behxhet Nimani, behxhetnimani@hotmail.com
  10. Bislim Muqa, bislim_trepca@hotmail.com
  11. Dafina Mehaj, m_dafina@hotmail.com
  12. Dafina Nishiqi, Dafina.Nishiqi@rks-gov.net
  13. Delvina Hana, delvina.hana@rks-gov.net
  14. Elvida Pallaska, elvida.pallaska@gmail.com
  15. Fatlije Buza fatlije, buza@rks-gov.net
  16. Ferit Idrizi, ferit.idrizi@rks-gov.net
  17. Ferit Maliqi, ferit.maliqi@rks-gov.net
  18. Flutura Shala, flutura.shala@rks-gov.net
  19. Guri Shkodra, guri.shkodra@gmail.com
  20. Hakile Xhaferi, hakilexhaferi@hotmail.com
  21. Kujtim Uka, kujtimu@yahoo.com
  22. Kemajl Zeqiri, kemajl.zeqiri@rks-gov.net
  23. Kreshnik Elezi, kreshnik.elezi@rks-gov.net
  24. Luljeta Arifi, luljeta_arifi@hotmail.com
  25. Lulzim Korenica, ulzim.korenica@rks-gov.net
  26. Lulzim Paçarizi, lulzim_paqarizi@hotmail.com
  27. Lumnije Azemi, lumnije.azemi@rks-gov.net
  28. Lumnije Buca, lumnije66@gmail.com
  29. Milot Berisha, berishamilot@gmail.com
  30. Mimoza Kurteshi, kurteshim@gmail.com
  31. Martin Halilaj, martin.halilaj@rks-gov.net
  32. Myvedete.Muja, donnadeti@gmail.com
  33. Nezir Gecaj, nezir.gecaj@hotmail.com
  34. Valmire Havolli, valmirahavolli@gmail.com
  35. Valbona Shujaku, valbona.shujaku@gmail.com
  36. Valdete Spahija, dr.valdetspahija@hotmail.com
  37. Valdete Avdiu, valdete.avdiu@rks-gov.net
  38. Xhelal Shabani, xhelal.shabani12@hotmail.com
  39. Rexhep Selimi, rexhep.selimi@kostt.com
  40. Rinon Pallaska, rinon.pallaska@rks-gov.net
  41. Rrezartë Zjaça, rrezarte.zjaca@rks-gov.net
  42. Lumni Sallahu, lumnisallahu@hotmail.com
  43. Shahe Kukaj, shaha.86@hotmail.com
  44. Vehbi Duraku, vehbia@hotmail.com
  45. B. Vojvoda, b.vojvoda@hotmail.com
  46. Zymer Mrasori, zymermrasori@gmail.com

Kontributi i anëtarëve të JAAK në vitin 2013

Shuma pej 38,- € nga Ahmet Bytyqi, Lulzim Korenica, Ferit Maliqi, Milot Berisha, Bislim Muqa, Kemajl Zeqiri, Kreshnik Elezi, Halil Qela, Nezakete Hakaj, Neron Berisha, Gezim Xerxa, Linda Haxhimehmeti, Albana Beka, Valbona Shujaku, Lumnije Azemi, Burim Krasniqi, Martin Halilaj, Elvida Pallaska, Mimoza Kurteshi.

Kontributi i anëtarëve të JAAK në vitin 2012

Shuma pej 38,- €

Kontributi i anëtarëve të JAAK në vitin 2011

Shuma pej 48,- € nga Njomza Musa, Lulzim Karaxha, Gezim Ferizi, Nezakete Hakaj

Kontributi i anëtarëve të JAAK në vitin 2010

Shuma pej 115,- € nga Nexhat Ismajli, Suzana Kosumi, Nezakete Hakaj, Servet Spahiju, Halit Xhema, Hasan Avdiu, Besa Haqifi, Florije Mazreku, Gezim Ferizi, Ylli Shala